Genel

Bankacı Maaşları

Bankacı Maaşları; Bankacılık günümüzde sosyal yaşam standartlarının iyi olmasını isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir meslek halini almıştır. Bankacılık mesleği sayesinde insanlar, beden gücünü kullanmadan masa başında çalışarak her ay düzenli olarak maaş almaktadırlar. Çoğu banka ise çalışanlarına her ay düzenli maaş vermenin yanında 3 ayda 1 çift maaş da vermektedirler.

Hem yükselme imkanın yüksek olması hem sosyal avantajları hem de çalışma şartlarının iyi olması sebebiyle bankacılık revaçta bir meslektir. Bankaların çalışanlarına verdikleri maaşlar (ücretler), bankaların sermayesinin kime ait olduğuna göre ve de bankacının pozisyonuna göre değişiklik göstermektedir.

Bankacı maaşları hakkında bir örnek vermek gerekirse; bir banka müdürü ile bankanın gişesinde çalışan bir memurun aylık geliri arasında oldukça büyük bir fark vardır. Bunun yanında her banka çalışanı, çalıştıkları banka tarafından özel bir sağlık sigortası ile sigortalanmaktadır. Bu özel sağlık sigortasından sadece bankacı değil, bankacının 1. dereceden aile üyeleri de yararlanabilir.

Bankacı Maaşları

2021 Banka çalışan maaşları konusuna değinmeden önce ilk olarak şunu ifade etmeliyiz: Devlet sermayeli bir bankada çalışan bankacının aldığı maaş ile, özel teşvikli bankada çalışan bir bankacının aldığı aylık ücret arasında fark vardır. Keza yine, müşteri sayısı fazla olan ve piyasada tutunmuş bir özel banka ile, yeni kuruluşlu ya da piyasada çok müşterisi bulunmayan özel sermayeli bankada bankacı olan bir kişinin aylık aldıkları ücretler arasında farklılık olması doğaldır.

Buna karşılık olarak, devlet sermayeli bankalarda mevki olarak yükselmek meşakkatli ve zaman alır iken, özel sermayeli bankalarda mevki olarak yükselmek daha kısa bir zaman almaktadır.

Bankacı maaşları 2021 yılı incelendiğinde şube müdürleri haricindeki çeşitli mevkilerde çalışan bankacılar arasında en iyi maaşı alanlar bankadaki satış elemanları yani portföy çalışanlarıdır. Ayrıca bankacıya verilen maaş oranı, bankacının performansına göre de değişim göstermektedir. Banka müdürleri tek tek tüm çalışanlarının performanslarını inceler ve de buna göre ek ücretler alabilirler.

Bankada en fazla mesai harcayan çalışanlar ise gişe görevlileridir. Fazla mesai harcamalarına rağmen gişe görevlilerinin maaşı yüksek değildir. Şube müdürlerinin aylık ücretlerine baktığımızda ise, müdür oldukları şubelerin işlem hacmine göre müdürler, 15. 000 tl’ ye kadar değişen ücretlerde brüt maaş aldıklarını görüyoruz. Buna ek olarak şube müdürleri, şubelerine ne kadar çok kar ettirirlerse, ek olarak prim de almaktadırlar.

Banka 2021 Maaşları

Bankacı Maaşları 2021
Bankacı Maaşları 2021

Bankacı maaşları 2021 yılında, her yıl olduğu gibi bazı bankalar arasında ister istemez farklılık gösterecektir. Çünkü her bankanın kar oranı birbirinden farklı olmaktadır. Geçen yıl yani 2016 senesinde bankaya yeni giren bir çalışan, ortalama olarak 1300 tl maaş alırken, 2021 banka çalışan maaşları bu yıl ortalama maaş 1400 tl ila 1500 tl arasında değişkenlik gösterir olmuştur.

Kariyer ve de bankacının bankadaki pozisyonu arttıkça, aylık ücretlerde bariz bir şekilde artmaktadır. Özellikle de herhangi bir bankada şube müdürü olduğunuzda aldığınız maaşa siz bile şaşırabilirsiniz. 2016 yılında şube müdürlerinin aldıkları maaş 12. 000 tl ila 18. 000 tl arasında değişkenlik gösterirken, 2021 yılında şube müdürlerinin aylık ücretleri 14. 000 tl ila 22. 000 tl arasında değişkenlik göstermektedir. Tüm bunlara ek olarak şunu unutmayın ki bankacılık sektörünün en büyük dezavantajı şudur ki, bir bankacı mesaiye kaldığı zaman kesinlikle maaşına ek olarak mesai ücreti almaz.

Banka Pozisyonuna Göre Maaşlar

Bankacı maaşları, bankacının yer aldığı pozisyona ve de çalıştığı bankaya göre farklılık göstermektedir. Bankadaki gişe görevlisi 1400 tl ila 1800 tl arasında maaş alırken, bireysel müşteri hizmetleri alanında görev yapan bankacı daha fazla aylık ücret almaktadır.

Gişe asistanları 1600 tl ila 2100 tl arasında aylık ücret alırken, elbette bu ücrette bankalara göre farklılık arz etmektedir. Bankada müfettiş olan personel ise 3000 tl ila 7000 tl bandında bir aylık ücrete tabii olarak çalışmaktadır. Bankacılık sektöründeki en uçuk maaşı alanlar ise bölge müdürleri ve de şube müdürleri almaktadırlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu