Genel

Ekonomi Ceza Hukuku Nedir? Hangi Maddelere Sahiptir

Ekonomi Ceza Hukuku Nedir? Ekonominin gelişmeye başlamasıyla birlikte ülkemizde ekonomi alanında suçlar ya da haksızlıklar da artmaya başlamıştır. Bunun için çıkarılan ekonomik ceza hukuku ile haksız kazanç elde eden insanların güvenini kötüye kullananlar yargılanmakta ve insanlar bu alanda haklarını aramaktadır.

Ekonomi Ceza Hukuku Nedir?

Ekonomik ceza hukukunda teknik konular daha fazla yer aldığı için sonuçlanma işlemi biraz uzun sürebilmektedir. Ekonomik ceza davalarında son derece özenli ve titiz davranılmalıdır. Ekonomi ile ilgili işlerinizi çözüme kavuşturmak için var olan hukuk bölümüdür. Hukuka aykırı bir şekilde bazı şirket ve firmaların bütün hesaplarının incelenmesi, geçmişinin araştırılması gibi konuları kapsadığı için detaylı olan bu araştırma sonucu uzun sürebilecek davalara bakılır.

Ekonomik anlamda işlenen suçlar çok çeşitli olduğu için bu ceza hukuku da çok fazla konuyu kapsamakta ve ilgilendiği bölümler çok geniştir. Ülkedeki her türlü üretim, tüketim, mali işler ilgili konular ile ilgilenerek çözüm bulmakta ve gerekli cezanın verilmesini sağlamaktadır.

Hangi Konular İle İlgilenilir ?

Ekonomi Ceza Hukuku Nedir? Hangi Maddelere Sahiptir
Ekonomi Ceza Hukuku Nedir? Hangi Maddelere Sahiptir

Birçok konu başlığı ekonomik ceza hukukunun içine girmektedir. Güveni kötüye kullanma bunlardan biridir. Size açmış olduğunuz bir dükkan ya da herhangi bir şirket için borç veren ve asılsız senetler imzalatan kişiler bu suça dahil edilmiştir. Bankacılık ve sigortacılık suçları da bu alana girmektedir. Birçok banka ya da sigorta şirketleri tarafından mağdur edilen kişiler vardır.

Sigorta şirketlerinin yanlış hesaplamaları ya da bankacıların yaptığı yanlışların cezasını çekmek durumunda kalan insanlar bu konuda haklarını aramaktadır. Suç eşyasının satın alma suçundan da bahsedelim. Eğer birinin yaralanmasına ya da öldürülmesine sebep olan bir tabancayı satın aldığınızda hakkınızda suç duyurtuşu açılabilir. Bu dava ile de ekonomik ceza hukuku ilgilenmektedir.

Ekonomik Suçlar Cezasını Buluyor

Basit ve nitelikli dolandırıcılık suçu da bu kapsamdadır. Eğer birinin malını gasp edip parasını elinden alarak dolandırıcılık yaptıysanız boyutu ne olursa olsun bu hukuk tarafından yargılanacaksınız. İthalat ya da ihracat ile ilgili durumlarda tüm ekonomik sistemin bozulmasına yönelik suçlar işlenirken daha dar kapsamlı suçlar da işlenmekte ve cezaları buna göre verilmektedir. Bu tür suçların biraz olsun azalmasını istiyorsak caydırıcı cezalar vermeliyiz. İşletmeleri sık sık denetlemeli ve bu suçlara meydan bırakacak durumların önünü erkenden kesmeli ve önlemini almalıyız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu