Genel

Ekonomi Terimleri

Ekonomi Terimleri; Ekonomi ve finans konusunda sıkça karşımıza çıkan ve anlamını bilmediğimiz terimler hakkında biraz bilgi edinelim. Satın almak istediğiniz bir yatırım aracı için en doğru zamanı ve en uygun koşulları beklemeniz durumunda kullanılan terime alış sinyali denmektedir. Yapılmış olan bir yatırımın, sadece anaparasının faiz kazanması durumunda kullanılan terime basit faiz denmektedir. Bunun yanında eğer basit yatırımdan kazandığınız faizin de faiz kazanma durumu söz konusu olursa buna da bileşik faiz denmektedir.

Ülkeler arasında önemli bir faktör olan çapraz kur ise; iki farklı ülkenin kendi para birimlerinin bir başka ülkenin para birimiyle ölçüldükten sonra arada bağ kurulması durumunda kullanılan bir terimdir. Ekonomi terimlerinde belki de en fazla kullanılan kelime olan deflasyon ise, fiyatlardaki genel düşüşü ifade etmektedir.

Ekonomi Terimleri

Gayri safi milli hasıla terimini birçok yerde duymuşuzdur. Ekonomi ile ilgili olduğunu bilsek de tam olarak ne anlama geldiği birçok insan tarafından bilinmemektedir. Bu terimin anlamı, bir ülkede yaşayan vatandaşların sağlamış olduğu hizmetlerin para cinsinden değeri olarak ifade edilmektedir. Bir ülkede gayri safi milli hasıla ne kadar yüksek ise o ülke o kadar gelişmiş ve ekonomisi o kadar yüksek bir ülke anlamına gelmektedir.

Uluslararası Para Fonu

Yine sıkça karşımıza çıkan bir terim olan uluslararası para fonunun anlamı ise maddi olarak bazı zorluklar ya da ödeme güçlüğü çeken ülkelere maddi yardımda bulunan bir organizasyondur diyebiliriz. Eğer bir ülkeniz herhangi bir sebepten dolayı dış ticaret açığı varsa bunu kapatabilmek adına kendi para biriminin değerini alış fazla olması amacıyla düşürebilmektedir. Buna da ekonomide kur savaşları denmektedir.

Ekonomi Hakkında Bilinmeyen Terimler

Ekonomi Terimleri
Ekonomi Terimleri

Yükselen fiyatların birden düşüşe geçmesi durumuna direnç denmekte iken tam tersi düşmekte olan fiyatların birden yükselmesi durumuna da destek denilmektedir. Yatırımcılar satış yapmak istedikleri zaman daha fazla kar elde etmek amacıyla direnç seviyesini tercih edenken tam aksine alış yapmak istediklerinde destek seviyesini tercih ederek kendilerince çok daha karlı bir alışveriş yapmaktadırlar.

Ekonomi alanında farklı birçok terimden an çok karşılaşacaklarınızı kısaca ifade etmeye çalıştık.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu