Genel

Ekonomi Türleri Hakkında Geniş Bilgi

Ekonomi Türleri ; Ekonomi, gelişmişlik derecesine göre insanlar tarafından yükseltilebilen ya da düşürülebilen bir kavramdır. Geçmiş yıllara bakacak olursak yaşam tarzı ve insanların bakış açıları bu kadar iyi seviyede olmadığından ötürü ekonomi de bu denli iyi değildi. İnsanların her anlamdaki görüş ve fikirleri değiştikçe ekonomi de aynı oranda gelişip ilerlemektedir.

Ekonomi Türleri

Bakıldığında ülkemizde her geçen gün daha fazla ekonomi haberi duymaktayız bu da ekonominin ülkemizdeki değerinin arttığının açık bir göstergesidir. Teknoloji de tabi ki ekonominin gelişmesinde en önemli rolü oynamaktadır. Dünyaya baktığımızda en büyük ekonomik güçler teknolojinin en fazla geliştiği ülkelerdir.

Bir ülkedeki üretim, tüketim, ithalat, ihracat gibi girişimlerin bütününe ekonomi denirken bunların ülkelerdeki işleyişleri çok önemlidir. Teknolojinin geliştiği ülkelerde sanayi de gelişmiş olacağından makineler kısa sürede birçok iş yapacak ve üretim artacak bu da ekonomiye büyük katkı sağlayarak gelişmesine yardımcı olacaktır.

Farklı Ekonomi Başlıkları

Ekonomi çeşitlerinden biri olan gelenekçi sisteme bakıldığında adından da çok kolay anlayabiliriz ki ekonomik faaliyetler bu sistemde alışılagelmiş bir şekilde yürütülmektedir. Bu sistemden çok fazla gelişmenin beklenemeyeceği baskı altında oluşturulmuş bir ekonomi düzeni olduğu bilinmektedir.

Ekonomi Türleri Hakkında Geniş Bilgi
Ekonomi Türleri Hakkında Geniş Bilgi

Diğer ekonomi çeşitlerinden biri olan kapitalist sisteme bakacak olursak, bu sistemde üretimi sağlayan faktörler kişilere aittir. Bu sistemde mal ve hizmetin piyasası bir merkeze bağlı olarak değil de kişiler tarafından belirlenir. Bu sistemde mal ve hizmetin fiyatı arttıkça piyasa da buna göre şekillenmektedir. Kapitalist sistemde devlete düşen görev şudur ki adil olmalı ve savunmayı sağlamalıdır.

Ekonominin çok daha iyi yerlere gelmesi için devletin yapacağı ve yapması gereken yeterli yasal düzenlemeyi sağlamasıdır. Ve koyulan kurallara uyulmasıdır. Bu sistemde özel sektöre teşvik devlet tarafından yapılması gereken bir eylemdir.

Sosyalist Ekonomi Çeşidi

Bu sisteme göre doğal kaynaklar ve sermeye devlet mülkiyetindedir. Fakat bunların üretimde hangi alanda kullanılması gerektiği nasıl daha verimli olabileceği gibi düzenlemeler merkezi bir planlamaya göre yapılmaktadır. Yeterli sayıda olmayan kaynakların nasıl kullanılırsa daha verimli olabileceği gibi düzenlemeler merkezi planlama bürosu tarafından planlanarak ortak bir kanaat sonucu uygulanır. Bu sistemde üretilecek olan mal ve hizmetler devletin isteği doğrultusunda olacak ve halka yeterli mutluluğu sağlamakta eksik kalacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu