Genel

Findeks Nedir? Ne İşe Yarar?

Findeks Nedir? Ne İşe Yarar? Türkiye’nin önde gelen bankalarının işbirliği ile kurulan finansal bir hizmet platformu olarak adlandırılmaktadır. Findeks ile kendi finansal hayatınızı kontrol altında tutabilir, bankalardaki ödeme düzeninizi, doluluk oranlarını, risklerinizi rahatlıkla görebilirsiniz. Yani bütün bankalar ile ilgili tüm bilgilere tek bir rapor üzerinden kolayca ulaşmanızı sağlayacak bir sistemdir.

Findeks Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir nevi risk raporu olarak adlandırılan Findeks, sizin başkalarına raporunuzu sunabileceğiniz gibi başkalarından da bunu talep etmenizi sağlamaktadır. Örneğin; bir eviniz var ve kiraya vermek istiyorsunuz kiracınızdan findeks risk raporunu isteyebilirsiniz. Böylelikle kiracı olarak alacağınız kişinin bankalar ile arasının nasıl olduğunu ödemelerinin düzenli olup olmadığını çok rahat bir şekilde görebileceksiniz.

Bu da size kira ödemelerinizin aksayıp aksamayacağı hakkında bilgi vermiş olacaktır. Bu rapor sayesinde eğer ticari bir ilişki kurmak istiyorsanız o kişinin izni dahilinde raporunu inceleyebilir ve bu konuda da bilgi edinebilirsiniz.

Findeks Hakkında Bilinmeyenler

Kendi raporunuzu başkasıyla paylaşabildiğiniz gibi başkasını raporunu da görebilirsiniz. Ayrıca bu işlemi mobil cihazlar üzerinden de kayıt olarak yapabilirsiniz. Raporunu istediğiniz kişiye masaj ile bilgilendirme gidecek ve kabul ettiğinde gerek özel işleriniz gerekse ticari ilişkileriniz için raporu görüntüleyebilirsiniz. Risk raporunuzu internet üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ödemelerinizin düzenli olup olmadığına göre risk raporunuz artıp azalmaktadır. Bu nedenle bankalar ile olan ilişkilerinize ve ödemelerinize dikkat etmeniz gerekir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, yaşamınızda bankalar ile yapacağınız alışverişlerde ya da her türlü işlemde karşınıza çıkacaktır. Eğer kredi kullanmışsanız ya da bir kredi kartınız varsa hangi bankadan olduğu önemli olmadan ödemelerinizin ne derece düzenli olduğu ya da ne kadar bu anlamda güvenilir biri olduğunuz kredi notunuzdan anlaşılmaktadır.

Findeks Nedir? Ne İşe Yarar?
Findeks Nedir? Ne İşe Yarar?

Kredi notunuz herhangi bir banka tarafından değil kredi kayıt bürosu tarafından sizlere verilmektedir. Bankaya olan borçlarınızın ödemelerini geciktirmemeniz, kredi kartınızın asgari ödemesini değil tamamını ödemeniz kredi notunuzun yükselmesinde etkilidir.

Ödemelerinizde gecikme yaşamamak için hesap kesim tarihlerinizi ve ödeme tarihlerinizi maaş gününüze göre belirlemeniz bu anlamda size yarar sağlayacaktır. Ödemelerinizi gününde yapmanız notunuz yükselmesinde etkili olacaktır. Buna sadece kredi kartı değil kredi, fatura gibi ödemeler de dahildir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu