Genel

İBAN Sorgulama

İBAN Sorgulama; Eğer bir banka hesabınız varsa mutlaka IBAN numarasına ihtiyaç duyarsınız. Özellikle birileri size para gönderecekse bu numara olmadan gönderemeyecektir. Bu yüzden bu numarayı bilmenin hayati bir önemi vardır. Açılımı “International Bank Account Number” şeklindedir. Bankaların müşterilerine özel olarak tanımladığı teknoloji harikası uluslararası bir hesap numarasıdır. Uluslararası boyutta, kolay ve hızlı para transferi için düşünülmüştür.

Ayrıca Avrupa Birliği tarafından onaylanan, gayet kullanışlı bir sistemdir. Türkiye’de 2005 yılının Eylül ayından itibaren kullanıma açılmıştır. İlk olarak deneme amaçlı yurtdışına nakit gönderme işlemeleri için kullanılmıştır.

2009 yılının Ocak ayı itibariyle de Türkiye’de yurtiçi ve yurtdışı işletmelerde kullanımı zorunlu olmuştur. IBAN numarası, neredeyse 34 hanelere kadar çıkabiliyor. Her ülkede farklı uzunluklarda numaralar oluyor. Türkiye’nin kullandığı numaralandırma sayısı 24’tür.

İBAN Sorgulama

Birçok bankanın resmi internet sitesinde sorgulama ekranı mevcuttur. IBAN numarası sorgu ekranı sayesinde, numaranızı kısa sürede öğrenebilirsiniz. Sorgulama ekranını bulmak ile alakalı bir sorun yaşıyorsanıx; Google’ı açın ve bankanızın ismi + IBAN no yazın. Sayfada bankanızın numara hesaplama ekranı link olarak yer alacaktır.

Sorgulamak için bir başka yol daha vardır. Bu yol müşteri hizmetlerini aramaktır. Genelde bankanızın internet sitesinde aradığınızı bulamadığınız zaman kullanılır. Nitekim çok işe yarar ve daha ilk aradığınızda sizden bazı özel bilgiler alırlar. Bu teyid içindir. Daha sonra ise, IBAN’nınız kısa mesaj olarak telefonunuza gelir.

IBAN Numarasını Öğrenme

Her ne kadar sorgulama başlığı altında birtakım yollardan bahsedilse de, IBAN’ı öğrenme ile alakalı daha birçok yol vardır. Öğrenme yoları yolları nispeten daha kolay veya daha zor olabilir. Siz bu yollardan dilediğinizi tercih edebilirsiniz. En kolay yollar; web sitesi yolu ve telefon ile müşteri hizmetleri aramak yoludur. Diğer yollar eğer vaktiniz sınırlıysa sizlere pek de uymayabilir ama onlarla da kolayca öğrenim sağlarsınız.

IBAN numarasını şu yöntemlerle öğrenebilirsiniz;

  • Hesap cüzdanları
  • Bankaların Şubeleri
  • Müşteri hizmetleri
  • Bankaların İnternet Sitesi
  • İnternet bankacılığı mobil uygulama

Bu gibi yollarla başarılı bir şekilde IBAN’ınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Daha öncede denildiği gibi her yol size kolay gelmeyebilir. Siz bu durumda, size en kolay yöntemi seçmek durumundasınız.

Tüm bankaların IBAN öğrenme sayfası > https://www.bankalar.org/iban-sorgulama-ogrenme/

IBAN Numarası Nasıl Hesaplanır?

IBAN no genel anlamda, sizin ilgili bankadaki hesap bilgilerinizi içeren bir koddur. Hatta son altı hane tamamen bankanızın şubesinin no’sunu ifade eder. IBAN’nın hesaplama işlemi için bazı bilgiler sizde hazır olarak bulunmak zorundadır.

Bu bilgiler şunlardır;

  • Bankanızdaki hesabınızın bağlı bulunduğu şubenin kodu
  • Size ait müşteri numaranız
  • Varsa Ek Numara

Bu bilgiler ışığında gerekli hesapla işlemi yapılacaktır. Hemen ardından da numaranız, ya siteden ya kısa mesajla yada şubeden birinci elden sizlere iletilecektir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu